AP2121N-2.5TRE1
AP2121N-2.5TRE1 AP2121N-2.5TRE1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2121N-2.5TRE1
AP2121N-2.5TRE1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2121N-2.5TRE1 Out of Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP2121N
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output200mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.25V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
Features
· Low Dropout Voltage at IOUT=100mA: 150mV
Typical (Except 1.5V Version)
· Low Standby Current: 0.1µA Typical
· Low Quiescent Current: 25µA Typical
· High Ripple Rejection: 70dB Typical(f=10kHz)
· Maximum Output Current: More Than 150mA (300mA Limit)
· Extremely Low Noise: 30µVrms (10Hz to 100kHz)
· Excellent Line Regulation: 4mV Typical
· Excellent Load Regulation: 12mV Typical
· High Output Voltage Accuracy: ±2%
· Excellent Line Transient Response and Load Transient Response
· Compatible with Low ESR Ceramic Capacitor (as Low as 1µF)
Applications
· Mobile Phones, Cordless Phones
· Wireless Communication Equipment
· Portable Games
· Cameras, Video Recorders
· Sub-board Power Supplies for Telecom Equipment
· Battery Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay