STPS1L20M
STPS1L20M STPS1L20M - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS1L20M
STPS1L20M - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS1L20M In Stock
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseDO-216AA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSTmite
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr75μA @ 20V
Voltage-Forward-Vf-Max-If430mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max20V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Low forward voltage drop for higher efficiency and extented battery life
■ Low thermal resistance
■ Avalanche capability specified
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay