MK10DX32VFM5
MK10DX32VFM5 MK10DX32VFM5 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MK10DX32VFM5
MK10DX32VFM5 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MK10DX32VFM5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesKinetis K10
PackagingTray
Unit-Weight0.002198 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameKinetis
Package-CaseQFN-32
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier-Device-Package32-QFN Exposed Pad (5x5)
Number-of-I-O24 I/O
Speed50MHz
EEPROM-Size2K x 8
Core-ProcessorARMR CortexR-M4
RAM-Size8K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.71 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size32KB (32K x 8)
Data-ConvertersA/D 10x16b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.71 V to 3.6 V
Interface-TypeI2S SPI UART
CoreARM Cortex M4
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency50 MHz
Data-RAM-Size16 kB
ADC-Resolution16 bit
Data-RAM-TypeRAM
Features
• Operating Characteristics
– Voltage range: 1.71 to 3.6 V
– Flash write voltage range: 1.71 to 3.6 V
– Temperature range (ambient): -40 to 105°C
• Performance
– Up to 100 MHz ARM Cortex-M4 core with DSP instructions delivering 1.25 Dhrystone MIPS per MHz
• Memories and memory interfaces
– Up to 512 KB program flash memory on nonFlexMemory devices
– Up to 256 KB program flash memory on FlexMemory devices
– Up to 256 KB FlexNVM on FlexMemory devices
– 4 KB FlexRAM on FlexMemory devices
– Up to 128 KB RAM
– Serial programming interface (EzPort)
– FlexBus external bus interface
• Clocks
– 3 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator
– Multi-purpose clock generator
• System peripherals
– Multiple low-power modes to provide power optimization based on application requirements
– Memory protection unit with multi-master protection
– 16-channel DMA controller, supporting up to 63 request sources
– External watchdog monitor
– Software watchdog
– Low-leakage wakeup unit
• Security and integrity modules
– Hardware CRC module to support fast cyclic redundancy checks
– 128-bit unique identification (ID) number per chip
• Human-machine interface
– Low-power hardware touch sensor interface (TSI)
– General-purpose input/output
• Analog modules
– Two 16-bit SAR ADCs
– Programmable gain amplifier (PGA) (up to x64) integrated into each ADC
– Two 12-bit DACs
– Two transimpedance amplifiers
– Three analog comparators (CMP) containing a 6-bit DAC and programmable reference input
– Voltage reference
• Timers
– Programmable delay block
– Eight-channel motor control/general purpose/PWM timer
– Two 2-channel quadrature decoder/general purpose timers
– Periodic interrupt timers
– 16-bit low-power timer
– Carrier modulator transmitter
– Real-time clock
• Communication interfaces
– Two Controller Area Network (CAN) modules
– Three SPI modules
– Two I2C modules
– Six UART modules
– Secure Digital host controller (SDHC)
– I2S module
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay