SRR1005-270Y
SRR1005-270Y SRR1005-270Y - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SRR1005-270Y
SRR1005-270Y - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SRR1005-270Y In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSRR1005
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.045856 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating1.3A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height5.2 mm
Length12.7 mm
Width10 mm
Package-Case1005
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Tolerance±15%
Height-Seated-Max0.205" (5.20mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency27μH
DC resistance (DCR)120 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation1.6A
Q factor40 @ 2.52MHz
Self Resonant Frequency17MHz
Frequency-Test1kHz
Maximum-DC-Current1.3 A
Maximum-DC-Resistance120 mOhms
Self-Resonant-Frequency17 MHz
Q-Minimum40
Features
■ Available in E12 series
■ Unit height of 5.2mm
■ Current up to 4.5A
Applications
■ Input/output of DC/DC converters
■ Power supplies for:
• Portable communication equipment
• Camcorders
• LCD TVs
• Car radios
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay