C0805C105M4RACTU
C0805C105M4RACTU C0805C105M4RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0805C105M4RACTU
C0805C105M4RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0805C105M4RACTU In Stock
Package-Case0805 (2012 Metric)
Capacitance1μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesLow ESL
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±20%
Temperature-CoefficientX7R
Ratings-
Thickness-Max0.039" (1.00mm)
Electrical Parameters
· Capacitance and Dissipation Factor (DF) are measured under the following conditions:
1kHz and 1 Vrms if capacitance * 10µF
120Hz and 0.5 Vrms if capacitance $ 10µF
· DF limits:
50 -200 Volts ü 2.5%
16 -25 Volts ü 3.5%
6.3 / 10 Volts ü 5.0%
Soldering Process
· 0402 / 1210 case sizes ü Solder Reflow
· 0603 / 0805 / 1206 case sizes ü Solder Wave / Solder Reflow
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay