AD565ASD
AD565ASD AD565ASD - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Get Quote
Buy Now
AD565ASD
AD565ASD - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Manufacturer Part No: AD565ASD In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDigital to Analog Converters (DAC)
SeriesAD565A
ProductDigital to Analog Converters
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseCDIP-24 SB
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Output-TypeCurrent - Unbuffered
Number-of-Channels1 Channel
Supplier-Device-Package24-CDIP Side Brazed
Data-InterfaceParallel
Number-of-Bits12 Bits
Voltage-Supply-Analog±11.4 V ~ 16.5 V
Voltage-Supply-Digital-
ArchitectureR-2R
Resolution12 bit
Reference-TypeInternal
Number-of-D-A-Converters1
Settling-Time400μs
Differential-OutputNo
INL-DNL-LSB±0.25, ±0.25
Pd-Power-Dissipation345 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Operating-Supply-Current3 mA
Supply-Voltage-Max16.5 V
Supply-Voltage-Min11.4 V
Number-of-Converters1 Converter
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES
Single Chip Construction
Very High Speed Settling to 1/2 LSB
AD565A: 250 ns max
AD566A: 350 ns max
Full-Scale Switching Time: 30 ns
Guaranteed for Operation with ±12 V (565A) Supplies,
with –12 V Supply (AD566A)
Linearity Guaranteed Overtemperature
1/2 LSB max (K, T Grades)
Monotonicity Guaranteed Overtemperature
Low Power: AD566A = 180 mW max;
AD565A = 225 mW max
Use with On-Board High Stability Reference (AD565A)
or with External Reference (AD566A)
Low Cost
MlL-STD-883-Compliant Versions Available
AD566A is obsolete
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay