MS27508E8F35S
MS27508E8F35S MS27508E8F35S - Brand New Circular Connectors & Cable Connectors
Get Quote
Buy Now
MS27508E8F35S
MS27508E8F35S - Brand New Circular Connectors & Cable Connectors
Manufacturer Part No: MS27508E8F35S Out of Stock
Contact us
ManufacturerAPI Delevan Inc.
Product CategoryCircular Connectors
CategoriesFixed Inductors
Series105
PackagingTape & Reel (TR)
Part-StatusActive
Type-
Number-of-Positions17 Positions
Positions-Per-Level17
Number-of-Levels1 Level
Pitch0.200" (5.08mm)
Header-Orientation-
Plug-Wire-Entry90°
Termination-StyleScrew - Rising Cage Clamp
Mounting-TypeSurface Mount
Current-IEC-
Current-UL10A
Voltage-UL300V
Wire-Gauge-or-Range-AWG12-26 AWG
Wire-Gauge-or-Range-mm?-
ColorBlack
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Contact-Mating-FinishGold
FeaturesMating Flange, Positions Stamped, Retention Latches (Wire Side)
Material-Flammability-RatingUL94 V-0
Ingress-Protection-
Screw-Size-
Torque-Screw0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Wire-Strip-Length5mm
Contact-MaterialPhosphor Bronze
Housing-MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact-Tail-Length-
Insulation-Height1.020" (25.91mm)
Material-CoreIron
Inductance5.6?H
Tolerance±2%
Current-Rating170mA
ShieldingUnshielded
DC-Resistance-DCR3.3 Ohm Max
Q-Freq30 @ 7.9MHz
Frequency-Self-Resonant47MHz
Ratings-
Frequency-Test7.9MHz
Package-Case2-SMD, No Lead
Supplier-Device-Package-
Size-Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height-Seated-Max0.075" (1.91mm)
Amphenol JT Connectors
MIL-DTL-38999 Series II Crimp and
MIL-C-27599 Series II Solder
Amphenol LJT Connectors
MIL-DTL-38999 Series I Crimp and
MIL-C-27599 Series I Solder
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay