AS2810AR2.5
AS2810AR2.5 AS2810AR2.5 - Brand New Microchip Technology IC Chips
Get Quote
Buy Now
AS2810AR2.5
AS2810AR2.5 - Brand New Microchip Technology IC Chips
Manufacturer Part No: AS2810AR2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryIC Chips
PRODUCT DESCRIPTION
The AS2810 is a low power positive voltage regulator designed to meet 1A output current and comply with SCSI-II specifications with fix output voltage of 2.85V. This device is an excellent choice for use in battery-powered applications and portable computers. The AS2810 features very low quiescent current and very low dropout voltage of 1.2V at a full load and lower as output current decreases. This product is available as adjustable or fixed 1.5V, 2.5V, 3.0V, 3.3V, and 5V output voltages.
FEATURES
• Adjustable Output Down To 1.2V
• Fixed Output Voltages 1.5V, 2.5V, 3.0V, 3.3V, 5.0V
• Output Current Of 1A
• Low Dropout Voltage 1.2V Typ.
• Extremely Tight Load And Line Regulation
• Current & Thermal Limiting
• Standard 3-Terminal Low Cost TO-220, TO-263, TO-252 & SOT-223
APPLICATIONS
• SCSI-II Active Terminator
• Portable Palmtap/Notebook Computer
• SMPS Post-Regulator
• Disk Drives
• Portable Consumer Equipment
• Portable Instrumentation
• Battery charger
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay