LTC2203IUK
LTC2203IUK - Brand New Linear Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
DESCRIPTION
The LTC®2203/LTC2202 are 25Msps/10Msps, sampling 16-bit A/D converters designed for digitizing high frequency, wide dynamic range signals with input frequencies up to 380MHz. The input range of the ADC can be optimized with the PGA front end.
FEATURES
■ Sample Rate: 25Msps/10Msps
■ 81.6dB SNR and 100dB SFDR (2.5V Range)
■ SFDR 90dB at 70MHz (1.667VP-P Input Range)
■ PGA Front End (2.5VP-P or 1.667VP-P Input Range)
■ 380MHz Full Power Bandwidth S/H
■ Optional Internal Dither
■ Optional Data Output Randomizer
■ Single 3.3V Supply
■ Power Dissipation: 220mW/140mW
■ Clock Duty Cycle Stabilizer
■ Out-of-Range Indicator
■ Pin Compatible Family
25Msps: LTC2203 (16-Bit)
10Msps: LTC2202 (16-Bit)
■ 48-Pin (7mm × 7mm) QFN Package