INT6300AOG
INT6300AOG INT6300AOG - Brand New INTELLON IC Chips
Get Quote
Buy Now
INT6300AOG
INT6300AOG - Brand New INTELLON IC Chips
Manufacturer Part No: INT6300AOG In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerINTELLON
Product CategoryIC Chips
Description
The INT100 half-bridge driver IC provides gate drive for external low-side and high-side MOSFET switches. The INT100 provides a simple, cost-effective interface between low-voltage control logic and high-voltage loads. The INT100 is designed to be used with rectified 110 V or 220 V supplies. Both high side and low-side switches can be controlled independently from ground-referenced 5 V logic inputs.
Built-in protection logic prevents both switches from turning on at the same time and shorting the high voltage supply. Pulsed internal level shifting saves power and provides enhanced noise immunity. The circuit is powered from a nominal 15 V supply to provide adequate gate drive for external N-channel MOSFETs. A floating high-side supply is derived from the low-voltage rail by using a simple bootstrap technique.
Product Highlights
5 V CMOS Compatible Control Inputs
• Combines logic inputs for low and high-side drives
• Schmidt-triggered inputs for noise immunity
Built-in High-voltage Level Shifters
• Can withstand up to 800 V for direct interface to the HV referenced high- side switch
• Pulsed internal high-voltage level shifters reduce power consumption
Gate Drive Outputs for External MOSFETs
• Provides 300 mA sink/150 mA source current
• Can drive MOSFET gates at up to 15 V
• External MOSFET allows flexibility in design for various motor sizes
Built-in Protection Features
• Simultaneous conduction lockout protection
• Undervoltage lockout
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay