FFPF20UP20STU
FFPF20UP20STU FFPF20UP20STU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
FFPF20UP20STU
FFPF20UP20STU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: FFPF20UP20STU In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2 Full Pack
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220F-2L
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.15V @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr45ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Features
• Ultrafast with Soft Recovery : < 45ns (@IF = 10A)
• High Reverse Voltage : VRRM = 200V
• Enhanced Avalanche Energy Rated
• Planar Construction
Applications
• Output Rectifiers
• Switching Mode Power Supply
• Free-wheeling Diode
• Power Switching Circuits
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay