OPA2170AIDGK
OPA2170AIDGK OPA2170AIDGK - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
OPA2170AIDGK
OPA2170AIDGK - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: OPA2170AIDGK In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInstrumentation Amplifier
Product-CategoryOperational Amplifiers - Op Amps
RoHSDetails
BrandTexas Instruments
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseVSSOP-8
Supply-Voltage-Max36 V
Output-Current-per-Channel17 mA
Number-of-Channels2 Channel
GBP-Gain-Bandwidth-Product1.2 MHz
SR-Slew-Rate0.4 V/us
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio90 dB
Ib-Input-Bias-Current15 pA
Vos-Input-Offset-Voltage1.8 mV
Supply-Voltage-Min2.7 V
Operating-Supply-Current110 uA
Maximum-Operating-Temperature+ 125 C
Minimum-Operating-Temperature- 40 C
ShutdownNo Shutdown
SeriesOPA2170
PackagingTube
Minimum-Dual-Supply-Voltage+/- 1.35 V
ProductOperational Amplifiers
Unit-Weight0.000935 oz
DESCRIPTION
The UTC OPA2336 is a CMOS operational amplifier. It is operated on a 2.1V (Min.) single supply. A100kΩ load is driven by the rail-to-rail output and the accuracy of the output voltage is ensured at ± 3mV.
FEATURES
  • Operating on a Single-Supply
  • Rail-to-Rail Output (Accuracy: ± 3mv)
  • Low Power Dissipation: IQ=20μA/Amplifier
  • Low Offset Voltage up to 125μV (MAX.)
  • Power Supply Specified from 2.3V to 5.5V
  • Halogen Free
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay