1N5393-E3/73
Get Quote
Buy Now
1N5393-E3/73
1N5393-E3/73 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 1N5393-E3/73 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingTape & Box (TB) Alternate Packaging
Part-Aliases1N5393-E3/54
Unit-Weight0.011711 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-204AL (DO-41)
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.4V @ 1.5A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io1.5A
Reverse-Recovery-Time-trr2μs
Capacitance-Vr-F15pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-50°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 50 C
Vf-Forward-Voltage1.4 V
Vr-Reverse-Voltage200 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current1.5 A
Max-Surge-Current50 A
Recovery-Time2000 ns
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay