TA2020-020
TA2020-020 TA2020-020 - Brand New TRTPATH IC Chips
Get Quote
Buy Now
TA2020-020
TA2020-020 - Brand New TRTPATH IC Chips
Manufacturer Part No: TA2020-020 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTRTPATH
Product CategoryIC Chips
General Description
The TA2020-020 is a 20W continuous average two-channel Class-T Digital Audio Power Amplifier IC using Tripath’s proprietary Digital Power ProcessingTM technology. Class-T amplifiers offer both the audio fidelity of Class-AB and the power efficiency of Class-D amplifiers.
Features
Class-T architecture
Single Supply Operation
“Audiophile” Quality Sound
0.03% THD+N @ 10W 4Ω
0.1% THD+N @12W 4Ω
0.18% IHF-IM @ 1W 4Ω
High Power
13W @ 8Ω, 10% THD+N
23W @ 4Ω, 10% THD+N
38W EIAJ VDD=14.4V @ 4Ω
saturated square wave output
High Efficiency
88% @ 12W 8Ω
81% @ 20W 4Ω
Dynamic Range = 103 dB
Up to 2X25Wrms @ 4Ω, VDD=14.6V
Mute and Sleep inputs
Turn-on & turn-off pop suppression
Over-current protection
Over-temperature protection
Bridged outputs
32-pin SSIP package
Applications
DVD Players
Mini/Micro Component Systems
Automotive Audio
Computer / PC Multimedia
Cable Set-Top Products
Televisions
Battery Powered Systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay