LD3985M12R
LD3985M12R LD3985M12R - Brand New STMicroelectronics IC Chips
Get Quote
Buy Now
LD3985M12R
LD3985M12R - Brand New STMicroelectronics IC Chips
Manufacturer Part No: LD3985M12R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LD3985 provides up to 150mA, from 2.5V to 6V input voltage. The ultra low drop-voltage, low quiescent current and low noise make it suitable for low power applications and in battery powered systems. Regulator ground current increases only slightly in dropout, further prolonging the battery life. Power supply rejection is better than 60 dB at low frequencies and starts to roll off at 10KHz. High power supply rejection is maintained down to low input voltage levels common to battery operated circuits.
■ INPUT VOLTAGE FROM 2.5V TO 6V
■ STABLE WITH LOW ESR CERAMIC CAPACITORS
■ ULTRA LOW DROPOUT VOLTAGE (100mV TYP. AT 150mA LOAD, 0.4mV TYP. AT 1mA LOAD)
■ VERY LOW QUIESCENT CURRENT (85µA TYP. AT NO LOAD, 170µA TYP. AT 150mA LOAD; MAX 1.5µA IN OFF MODE)
■ GUARANTEED OUTPUT CURRENT UP TO 150mA
■ WIDE RANGE OF OUTPUT VOLTAGE: 1.2V; 1.22V; 1.25V; 1.35V; 1.5V; 1.8V; 2V; 2.1V; 2.2V; 2.4V; 2.5V; 2.6V; 2.7V; 2.8V; 2.85V; 2.9V; 3V; 3.1V; 3.2V; 3.3V; 4.7V; 5V
■ FAST TURN-ON TIME: TYP. 200µs [CO=1µF, CBYP= 10nF AND IO=1mA]
■ LOGIC-CONTROLLED ELECTRONIC SHUTDOWN
■ INTERNAL CURRENT AND THERMAL LIMIT
■ OUTPUT LOW NOISE VOLTAGE 30µVRMS OVER 10Hz to 100KHz
■ S.V.R. OF 60dB AT 1KHz, 50dB AT 10KHz
■ TEMPERATURE RANGE: -40°C TO 125°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay