YW6000000105
YW6000000105 YW6000000105 - Brand New YW IC Chips
Get Quote
Buy Now
YW6000000105
YW6000000105 - Brand New YW IC Chips
Manufacturer Part No: YW6000000105 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerYW
Product CategoryIC Chips
Description
The AP7312 is 150mA, dual fixed output voltage, low dropout linear regulator. The AP7312 include the pass element, error amplifier, band-gap, current limit and thermal shutdown circuitry which protect the IC from damage in fault conditions. The AP7312 has two enable pins (EN1 and EN2) to independently turn the respective channel on when a logic high level is applied.
Features
• 150mA Low Dropout Regulator with EN
• Very low IQ: 60µA
• Wide input voltage range: 2V to 6V
• Fixed output options: 1.2V to 3.3V
• High PSRR: 65dB at 1kHz
• Fast start-up time: 60µs
• Stable with low ESR, 1µF ceramic output capacitor
• Excellent Load/Line Transient Response
• Low dropout: 150mV at 150mA
• Current limit protection
• Short circuit protection
• Thermal shutdown protection
• Ambient temperature range: -40ºC to 85°C
• SOT26 and DFN2018-6: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Cellular Phones
• Smart Phones, PDAs
• MP3/MP4
• Bluetooth head set
• Low power application
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay