TC2055-2.85VCTTR
TC2055-2.85VCTTR TC2055-2.85VCTTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TC2055-2.85VCTTR
TC2055-2.85VCTTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TC2055-2.85VCTTR In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output2.85V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.09V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.85 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation0.5 %
Voltage-Regulation-Accuracy0.4 %
Dropout-Voltage0.045 V at 50 mA
Dropout-Voltage-Max140 mV
Line-Regulation0.05 %
General Description
The TC2054, TC2055 and TC2186 are stable with a low esr ceramic output capacitor of 1 µF and have a maximum output current of 50 mA, 100 mA and 150 mA, respectively. This LDO Family also features a fast response time (60 µs typically) when released from shutdown.
Features
• Low Supply Current (55 µA Typical) for Longer Battery Life
• Low Dropout Voltage: 140 mV (Typical) @ 150 mA
• High Output Voltage Accuracy: ±0.4% (Typical)
• Standard or Custom Output Voltages
• Power-Saving Shutdown Mode
• ERROR Output Can Be Used as a Low Battery
Detector or Processor Reset Generator
• Fast Shutdown Reponse Time: 60 µs (Typical)
• Overcurrent and Overtemperature Protection
• Space-Saving 5-Pin SOT-23A Package
• Pin Compatible Upgrades for Bipolar Regulators
• Standard Output Voltage Options:
- 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 5.0V
Applications
• Battery Operated Systems
• Portable Computers
• Medical Instruments
• Instrumentation
• Cellular / GSMS / PHS Phones
• Pagers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay