LM2574N-15
LM2574N-15 LM2574N-15 - Brand New Panduit DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2574N-15
LM2574N-15 - Brand New Panduit DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2574N-15 In Stock
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryDC Switching Regulators
Product Details
__
Easy Switchiner™ 0.5 A Step-Down Voltage Regulator
**The LM2574 series of regulators are monolithic integrated circuits
ideally suited for easy and convenient design of a step–down switching regulator (buck converter). All circuits of this series are capable of driving a 0.5 A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and an adjustable output version.**
Features
• 3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and Adjustable Output Versions
• Adjustable Version Output Voltage Range, 1.23 to 37 V ±4% max over Line and Load Conditions
• Guaranteed 0.5 A Output Current
• Wide Input Voltage Range: 4.75 to 40 V
• Requires Only 4 External Components
• 52 kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
• TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
• High Efficiency
• Uses Readily Available Standard Inductors
• Thermal Shutdown and Current Limit Protection
Applications
• Simple and High–Efficiency Step–Down (Buck) Regulators
• Efficient Pre–regulator for Linear Regulators
• On–Card Switching Regulators
• Positive to Negative Converters (Buck–Boost)
• Negative Step–Up Converters
• Power Supply for Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay