BA15BC0T
BA15BC0T BA15BC0T - Brand New Rohm Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
BA15BC0T
BA15BC0T - Brand New Rohm Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: BA15BC0T In Stock
SeriesBAxxBC0T
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-220FP
Voltage-Input3 V ~ 16 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation2 W
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.5 V
Input-Voltage-MAX16 V
Output-Current1 A
Input-Voltage-MIN+ 3 V
Load-Regulation75 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Reference-Voltage1.28 V
Line-Regulation35 mV
General Description
The BAxxBC0 are low-saturation regulators with an output current of 1.0 A and an output voltage accuracy of ±2%. A broad output voltage range is offered, from 1.5V to 10V, and built-in overcurrent protection and thermal shutdown (TSD) circuits prevent damage due to short-circuiting and overloading, respectively.
Features
■ Output voltage accuracy: ±2% Broad output range available: 1.5 V -10 V (BAxxBC0 series)
■ Low saturation-voltage type with PNP output
■ Built-in overcurrent protection circuit
■ Built-in thermal shutdown circuit
■ Integrated shutdown switch (BAxxBC0WT, BAxxBC0WT-5, or BAxxBC0WFP Series, BA00BC0WCP-V5)
Applications
All electronic devices that use microcontrollers and logic circuits
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay