AT27BV010-90JI
AT27BV010-90JI AT27BV010-90JI - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27BV010-90JI
AT27BV010-90JI - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27BV010-90JI In Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case32-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-PLCC
Memory Capacity1M (128K x 8)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed90ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27BV010 is a high performance, low power, low voltage 1,048,576 bit one time programmable read only memory (OTP EPROM) organized as 128K by 8 bits. It requires only one supply in the range of 2.7V to 3.6V in normal read mode operation, making it ideal for fast, portable systems using either regulated or unregulated battery power.
Atmel’s innovative design techniques provide fast speeds that rival 5V parts while keeping the low power consumption of a 3V supply. At VCC = 2.7V, any byte can be accessed in less than 70 ns. With a typical power draw of only 18 mW at 5 MHz and VCC = 3V, the AT27BV010 consumes less than one fifth the power of a standard 5V EPROM. Standby mode supply current is typically less than 1 µA at 3V. The AT27BV010 simplifies system design and stretches battery lifetime even further by eliminating the need for power supply regulation.
Features
• Fast Read Access Time - 90 ns
• Dual Voltage Range Operation
– Unregulated Battery Power Supply Range, 2.7V to 3.6V
or Standard 5V ± 10% Supply Range
• Compatible with JEDEC Standard AT27C010
• Low Power CMOS Operation
– 20 µA max. (less than 1 µA typical) Standby for VCC = 3.6V
– 29 mW max. Active at 5 MHz for VCC = 3.6V
• JEDEC Standard Packages
– 32-Lead PLCC
– 32-Lead TSOP (8 x 20 mm)
– 32-Lead VSOP (8 x 14 mm)
• High Reliability CMOS Technology
– 2,000V ESD Protection
– 200 mA Latchup Immunity
• Rapid™ Programming Algorithm - 100 µs/byte (typical)
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
– JEDEC Standard for LVTTL and LVBO
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay