F720J158KMC
F720J158KMC F720J158KMC - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
F720J158KMC
F720J158KMC - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: F720J158KMC In Stock
Contact us
ManufacturerAVX
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesF72 Frameless™
TypeConformal Coated
PackagingAlternate Packaging
Package-Case2824 (7260 Metric)
Capacitance1500μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated6.3V
Size-Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Tolerance±10%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance140 mOhm
Height-Seated-Max0.079" (2.00mm)
Manufacturer-Size-CodeM
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay