MIC4575-3.3WUTR
MIC4575-3.3WUTR MIC4575-3.3WUTR - Brand New Microchip Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC4575-3.3WUTR
MIC4575-3.3WUTR - Brand New Microchip Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: MIC4575-3.3WUTR In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
General Description
The MIC4575 is a series of easy to use fixed and adjustable BiCMOS step-down (buck) switch-mode voltage regulators. The 200kHz MIC4575 duplicates the pinout and function of the 52kHz LM2575. The higher switching frequency may allow up to a 2:1 reduction in output filter inductor size.
The MIC4575 is available in 3.3V, and 5V fixed output versions or a 1.23V to 20V adjustable output version. Both versions are capable of driving a 1A load with excellent line and load regulation.
Features
• Fixed 200kHz operation
• 3.3V, 5V, and adjustable output versions
• Voltage over specified line and load conditions:
• Fixed version: ±3% max. output voltage
• Adjustable version: ±2% max. feedback voltage
• Guaranteed 1A switch current
• Wide 4V to 24V input voltage range
• Wide 1.23V to 20V output voltage range
• Requires minimum external components
• < 200µA typical shutdown mode
• 75% efficiency (adjustable version > 75% typical)
• Standard inductors and capacitors are25% of typical LM2575 values
• Thermal shutdown
• Overcurrent protection
• 100% electrical thermal limit burn-in
Applications
• Simple high-efficiency step-down (buck) regulator
• Efficient pre-regulator for linear regulators
• On-card switching regulators
• Positive-to-negative converter (inverting buck-boost)
• Battery charger
• Negative boost converter
• Step-down 6V to 3.3V for Intel Pentium® and similar microprocessors
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay