LT1019ACS8-2.5
LT1019ACS8-2.5 LT1019ACS8-2.5 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Get Quote
Buy Now
LT1019ACS8-2.5
LT1019ACS8-2.5 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1019ACS8-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LT®1019 is a third generation bandgap voltage reference utilizing thin film technology and a greatly improved curvature correction technique. Wafer level trimming of both reference and output voltage combines to produce very low TC and tight initial output voltage tolerance. The LT1019 can both sink and source up to 10mA and can be used in either the series or shunt mode, allowing the reference to operate with positive or negative output voltages without external components. Minimum input/output voltage is less than 1V in the series mode, providing improved tolerance of low line conditions and excellent line regulation.
FEATURES
■ Tight Initial Output Voltage: <0.05%
■ Ultralow Drift: 3ppm/°C Typical
■ Series or Shunt Operation
■ Curvature Corrected
■ Ultrahigh Line Rejection: ≈0.5ppm/V
■ Low Output Impedance: ≈0.02Ω
■ Plug-In Replacement for Present References
■ Available at 2.5V, 4.5V, 5V, and 10V
■ 100% Noise Tested
■ Temperature Output
■ Industrial Temperature Range in SO-8
■ Available in 8-Lead N8 and S8 Packages
APPLICATIONS
■ Negative Shunt References
■ A/D and D/A Converters
■ Precision Regulators
■ Constant Current Sources
■ V/F Converters
■ Bridge Excitation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay