ZMR500FTA
ZMR500FTA ZMR500FTA - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ZMR500FTA
ZMR500FTA - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ZMR500FTA In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesZMR500
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Voltage-Input7 V ~ 25 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output50mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation500 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
PolarityPositive
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX25 V
Output-Current50 mA
Input-Voltage-MIN7 V
Load-Regulation40 mV
Line-Regulation15 mV
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)55 dB
Description
Features
• Small outline SOT23 package
• 2.5V, 3.3V and 5V output
• Output current up to 50mA
• Very low quiesent current (30µA)
• Unconditionally stable
• Internal short circuit current limit
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay