AMS2911-2.5
AMS2911-2.5 AMS2911-2.5 - Brand New AMS IC Chips
Get Quote
Buy Now
AMS2911-2.5
AMS2911-2.5 - Brand New AMS IC Chips
Manufacturer Part No: AMS2911-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAMS
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The AMS2911 series of adjustable and fixed voltage regulators are designed to provide 1A output current and to operate down to 1V input-to-output differential. The dropout voltage of the device is guaranteed maximum 1.5V at maximum output current, decreasing at lower load currents.
FEATURES
• Three Terminal Adjustable or Fixed Voltages* 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, and 5.0V
• Output Current of 1A
• Operates Down to 1V Dropout
• Line Regulation: 0.2% Max.
• Load Regulation: 0.4% Max.
• Available in TO-220, TO-263, TO-252 and SOT-223 packages
APPLICATIONS
• High Efficiency Linear Regulators
• Post Regulators for Switching Supplies
• 5V to 3.3V Linear Regulator
• Battery Chargers
• Active SCSI Terminators
• Power Management for Notebook
• Battery Powered Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay