RP3101-50CX
RP3101-50CX RP3101-50CX - Brand New RICHPOWER IC Chips
Get Quote
Buy Now
RP3101-50CX
RP3101-50CX - Brand New RICHPOWER IC Chips
Manufacturer Part No: RP3101-50CX In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRICHPOWER
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The TC55 Series is a family of CMOS low dropout positive voltage regulators which can source up to 250mA of current. The extremely low operating current (1.1µA typical) makes this part the ideal choice for battery operated applications and eliminates the need for an additional shutdown mode. The power consumption of the TC55 is 1000 times lower than in bipolar regulators, significantly extending battery life.
FEATURES
■ Extremely Low Power Consumption 1.1µA (Typ.)
■ Very Low Dropout Voltage .... 120mV typ at 100mA 380mV typ at 200mA
■ Wide Input Voltage Range ..................... 10V (max.)
■ High Output Current .............. 250mA (VOUT= 5.0V)
■ High Accuracy Output Voltage ........................±2% (±1% Semicustom Version)
■ Wide Output Voltage Range .................... 1.1V-6.0V
■ Low Power Consumption ................... 1.1µA (Typ.)
■ Excellent Line Regulation ..................0.2%/V (Typ.)
■ Package Options .. 3-Pin SOT-23A, SOT-89, TO-92
■ Short Circuit Protection
■ Custom Voltages Available from 1.1V to 6.0V in 0.1V Steps for a 2%, and 2.0V to 6.0V for a 1% Tolerance
APPLICATIONS
■ Battery-Powered Devices
■ Cameras and Portable Video Equipment
■ Pagers and Cellular Phones
■ Solar-Powered Instruments
■ Consumer Products
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay