SBR1U400P1-7
SBR1U400P1-7 SBR1U400P1-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SBR1U400P1-7
SBR1U400P1-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SBR1U400P1-7 In Stock
SeriesSBRR
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenamePOWERDI
Package-CasePOWERDIR123
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePowerDI? 123
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSuper Barrier
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr85ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Ir-Reverse-Current50 uA
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage400 V
Ifsm-Forward-Surge-Current40 A
trr-Reverse-Recovery-time85 ns
Description
Features
· Ultra Low Forward Voltage Drop
· Low Leakage Current
· Superior Reverse Avalanche Capability
· Excellent High Temperature Stability
· Patented Interlocking Clip Design for High Surge Current Capacity
· Patented Super Barrier Rectifier Technology (SBR®)
· Soft, Fast Switching Capability
· +150°C Operating Junction Temperature
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay