AT27C010-55JC
AT27C010-55JC AT27C010-55JC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27C010-55JC
AT27C010-55JC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27C010-55JC Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case32-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-PLCC
Memory Capacity1M (128K x 8)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed55ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27C010/L is a low-power, high performance 1,048,576 bit one-time programmable read only memory (OTP EPROM) organized as 128K by 8 bits. They require only one 5V power supply in normal read mode operation. Any byte can be accessed in less than 45 ns, eliminating the need for speed reducing WAIT states on high performance microprocessor systems.
Two power versions are offered. In read mode, the AT27C010 typically consumes 25 mA while the AT27C010L requires only 8 mA. Standby mode supply current for both parts is typically less than 10 µA.
Features
• Fast Read Access Time - 45 ns
• Low Power CMOS Operation
100 µA max. Standby
25 mA max. Active at 5 MHz (AT27C010L)
35 mA max. Active at 5 MHz (AT27C010)
• JEDEC Standard Packages
32-Lead 600-mil PDIP
32-Lead PLCC
32-Lead TSOP
• 5V ± 10% Supply
• High Reliability CMOS Technology
2000V ESD Protection
200 mA Latchup Immunity
• Rapid™ Programming Algorithm - 100 µs/byte (typical)
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay