DS1804U-100+
DS1804U-100+ DS1804U-100+ - Brand New MAXIM Digital Potentiometers
Buy Now
DS1804U-100+
DS1804U-100+ - Brand New MAXIM Digital Potentiometers
Manufacturer Part No: DS1804U-100+ In Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryDigital Potentiometers
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Features-
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-uMAX
Number-of-Circuits1 Circuit
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number-of-Taps100 Taps
Resistance-Ohms100k
Memory-TypeNon-Volatile
Tolerance±20%
temperature coefficient750 ppm/°C
Resistance-Wiper-Ohms-Typ400
DESCRIPTION
The DS1804 NV trimmer potentiometer is a nonvolatile digital potentiometer that has 100 positions. The device provides an ideal method for low-cost trimming applications using a CPU or manual control input with minimal external circuitry. Wiper position of the DS1804 can be stored in EEPROM memory ondemand. The device’s wiper position is manipulated by a three- terminal port that provides an increment/ decrement counter controlled interface. This port consists of the control inputs CS, INC, and U/D. TheDS1804 is available in three resistor grades, which include a 10kΩ, 50kΩ, and 100kΩ. The device is provided in an industrial temperature grade. Additionally, the DS1804 will operate from 3V or 5V supplies and is ideal for portable application requirements. Three packaging options are available and include the 8-pin (300 mils) DIP, 8-pin (150 mils) SO, and 8-pin (118 mils) μSOP.
FEATURES
● Single 100-Position Taper Potentiometer
● Nonvolatile (NV) On-Demand Wiper Storage
● Operates from 3V or 5V Supplies
● Up/Down, Increment-Controlled Interface
● Available in 8-Pin (300 mils) DIP, 8-Pin (150 mils) SO, and 8-Pin (118 mils) µSOP
● -40°C to +85°C Operating Temperature Range