ADG1208YRUZ-REEL7
ADG1208YRUZ-REEL7 - Brand New Analog Devices Analog Switches / Multiplexers
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
GENERAL DESCRIPTION
The ADG1208 and ADG1209 are monolithic, iCMOS® analog multiplexers comprising
eight single channels and four differential channels, respectively. The
ADG1208 switches one of eight inputs to a common output as determined by the
3-bit binary address lines A0, A1, and A2. The ADG1209 switches one of four
differential inputs to a common differential output as determined by the 2-bit
binary address lines A0 and A1. An EN input on both devices is used to enable
or disable the device. When disabled, all channels are switched off. When on,
each channel conducts equally well in both directions and has an input signal
range that extends to the supplies.
The iCMOS (industrial CMOS) modular manufacturing process combines high
voltage CMOS (complementary metal oxide semiconductor) and bipolar
technologies. It enables the development of a wide range of high performance
analog ICs capable of 33 V operation in a footprint that no other generation
of high voltage parts has been able to achieve. Unlike analog ICs using
conventional CMOS processes, iCMOS components can tolerate high supply
voltages while providing increased performance, dramatically lower power
consumption, and reduced package size.
FEATURES
<1 pC charge injection over full signal range
1 pF off capacitance
33 V supply range
120 Ω on resistance
Fully specified at ±15 V/+12 V
3 V logic compatible inputs
Rail-to-rail operation
Break-before-make switching action
Available in 16-lead TSSOP and 4 mm × 4 mm LFCSP_VQ