STPS3150U
STPS3150U STPS3150U - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS3150U
STPS3150U - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS3150U In Stock
SeriesSTPS3150
ProductSchottky Rectifiers
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.006349 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AA, SMB
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMB
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr2μA @ 150V
Voltage-Forward-Vf-Max-If820mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max150V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.89 V at 6 A
Ir-Reverse-Current2 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage150 V
Ifsm-Forward-Surge-Current100 A
DESCRIPTION
150V Power Schottky rectifier are suited for switch Mode Power Supplies on up to 24V rails and high frequency converters.
FEATURES AND BENEFITS
■ NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
■ LOW FORWARD VOLTAGE DROP FOR HIGHER EFFICIENCY AND EXTENDED BATTERY LIFE
■ LOW THERMAL RESISTANCE
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay