TLE4295GV30
TLE4295GV30 TLE4295GV30 - Brand New VISHAY Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TLE4295GV30
TLE4295GV30 - Brand New VISHAY Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TLE4295GV30 In Stock
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryLinear Voltage Regulators
MfrInfineon Technologies
Series-
PackageBulk
Product-StatusActive
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators1
Voltage-Input-Max45V
Voltage-Output-Min-Fixed3V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max0.4V @ 20mA
Current-Output30mA
Current-Quiescent-Iq200 µA
Current-Supply-Max4 mA
PSRR60dB (100Hz)
Control-FeaturesPower Fail
Protection-FeaturesAntisaturation Over Current Over Temperature Reverse Polarity Short Circuit
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case6-SMD (5 Leads) Gull Wing
Supplier-Device-PackagePG-SCT595-5
Functional Description
Features
• Four versions: 2.6 V, 3.0 V, 3.3 V, 5.0 V
• Output voltage tolerance ≤ ±4%
• Very low drop voltage
• Output current: 30 mA
• Power fail output
• Low quiescent current consumption
• Wide operation range: up to 45 V
• Wide temperature range: -40 °C ≤ Tj ≤ 150 °C
• Output protected against short circuit
• Overtemperature protection
• Reverse polarity proof
• Very small SMD-Package PG-SCT595-5
• Green Product (RoHS compliant)
• AEC Qualified
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay