ZHCS500TA
ZHCS500TA ZHCS500TA - Brand New Diodes Inc. Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
ZHCS500TA
ZHCS500TA - Brand New Diodes Inc. Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: ZHCS500TA In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Inc.
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesZHCS500
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr40μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If550mV @ 500mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io500mA (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr10ns
Capacitance-Vr-F20pF @ 25V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction125°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1.05 V at 1.5 A
Ir-Reverse-Current40 uA at 30 V
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current6.75 A
trr-Reverse-Recovery-time10 ns
Features
• High Current Capability (IF = 500mA)
• Low VF
• Lead-Free Finish; RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
• Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
• Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
Applications
• DC – DC Converters
• Mobile Telecomms
• PCMIA
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay