BAS40T-7-F
BAS40T-7-F BAS40T-7-F - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BAS40T-7-F
BAS40T-7-F - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BAS40T-7-F In Stock
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000071 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-523
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-523
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr200nA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1V @ 40mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io200mA (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr5ns
Capacitance-Vr-F5pF @ 0V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 125°C
Pd-Power-Dissipation150 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1 V at 0.04 A
Ir-Reverse-Current0.2 uA
If-Forward-Current0.2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current0.6 A
• Fast Switching
• Ultra-Small Surface Mount Package
• PN Junction Guard Ring for Transient and ESD Protection
• Lead, Halogen and Antimony Free, RoHS Compliant "Green" Device (Notes 3, 4 and 5)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay