APW7079-28DI-TRL
APW7079-28DI-TRL APW7079-28DI-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APW7079-28DI-TRL
APW7079-28DI-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APW7079-28DI-TRL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
The APW7079 is a compact, PFM mode, and step-up DC-DC converter with low quiescent current. The internal synchronous rectifier reduces cost and PCB space by eliminating the need for an external Schottky diode. Low on- resistance of the internal switches improves the efficiency up to 92%. The start-up voltage is guaranteed below 1V . After start-up, the device can operate with input voltage down to 0.7V . The APW7079 is suitable for portable battery-powered applications. Consuming only 11mA quiescent current and an optimized control scheme allows the device to operate at very high efficiency over the entire load current range.
Features
• 0.9V T ypical Start-up Input Voltage
• 11mA Typical No Load Quiescent Current
• PFM Operation
• High Efficiency up to 92%
• Fixed 1.8V, 2.6V, 2.8V, 3V, 3.3V, 3.8V, 4.5V or 5V Output Voltage
• 600mA Internal Switch Current
• Internal Synchronous Rectifier
• SOT-89 Package
• Lead Free and Green Devices Available(RoHS Compliant)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay