CM3018-28ST
CM3018-28ST CM3018-28ST - Brand New OMRON IC Chips
Get Quote
Buy Now
CM3018-28ST
CM3018-28ST - Brand New OMRON IC Chips
Manufacturer Part No: CM3018-28ST Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerOmron
Product CategoryIC Chips
Product Description
The CM3018 is a very low dropout, low noise regulator that delivers up to 150mA of load current at a fixed output voltage.
Features
• Available with 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.8V, 2.85V, 2.9V, 3.0V, 3.1V or 3.3V outputs
• Fast (60µs) VOUT response when enabled
• Ultra low noise (35µV rms typ.)
• Delivers up to 150mA output current
• Very low dropout (150mV at 150mA)
• Low quiescent operating current (110µA)
• Stable with low-ESR ceramic capacitors
• “Zero” disable mode current consumption
• Thermal overload protection
• Foldback overload current protection
• -40°C to +85°C temperature operation
• Available in a 5-pin SOT23 and 5-bump Chip Scale Packages (CSP)
• Lead-free versions available
Applications
• Wireless handsets, PDAs, MP3 players, digital cameras
• PCs and notebooks
• Graphics cards, set-top boxes
• Compact Flash memory cards
• Battery-powered devices
• PC cards
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay