IHLP1616BZERR10M01
IHLP1616BZERR10M01 IHLP1616BZERR10M01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHLP1616BZERR10M01
IHLP1616BZERR10M01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHLP1616BZERR10M01 In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIHLP-1616BZ-01
ProductPower Inductors
TypeMolded
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSolder Pad
Current-Rating11A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height2 mm
Length4.45 mm
Width4.06 mm
Package-Case1616 (4040 metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.079" (2.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency100nH
DC resistance (DCR)5 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation35A
Q factor-
Self Resonant Frequency327MHz
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current35 A
Maximum-DC-Resistance5 mOhms
Self-Resonant-Frequency5 MHz
FEATURES
• Shielded construction
• Frequency range up to 5.0 MHz
• Lowest DCR/µH, in this package size
• Handles high transient current spikes without
saturation
• Ultra low buzz noise, due to composite construction
• 100 % lead (Pb)-free and RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay