ECC-A3D121JGE
ECC-A3D121JGE ECC-A3D121JGE - Brand New PANASONIC Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
ECC-A3D121JGE
ECC-A3D121JGE - Brand New PANASONIC Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: ECC-A3D121JGE In Stock
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesKGE
PackagingBulk
Package-CaseRadial, Disc
Capacitance120pF
Operating-Temperature-25°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesHigh Voltage
Voltage-Rated2000V (2kV)
Size-Dimension0.315" Dia (8.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientSL/GP
Lead-StyleFormed Leads
Failure-Rate-
Lead-Spacing0.295" (7.50mm)
Height-Seated-Max0.472" (12.00mm)
Ratings-
Thickness-Max-
■ Features
● Wide operating temperature range: (–25 to 105 °C or –25 to 125 °C)
● Improved Voltage vs.Temperature Rise
● Flame-retardant insulated coating
● Easy mounting through kinked leads and radial taping
■ Recommended Applications
● Snubber circuit for switching power supply
● Horizontal resonance circuitry for TVs and CRT displays
● Inverter type lighting apparatus
● Ballast circuit for LCD backlighting inverter (For series KGE)
● Other high voltage pulse and DC circuitry
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay