ISL267450AIUZ
ISL267450AIUZ ISL267450AIUZ - Brand New RENESAS Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
ISL267450AIUZ
ISL267450AIUZ - Brand New RENESAS Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: ISL267450AIUZ In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
SeriesISL267450
ProductAnalog to Digital Converters
TypePrecision ADC
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.004938 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseMSOP-8
Input-TypeDifferential
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Output-TypeDigital
Features-
Number-of-Channels1 Channel
Supplier-Device-Package8-MSOP
Sampling-Rate-Per-Second1M
Data-InterfaceSPI
Number-of-Bits12 Bits
Voltage-Supply-Analog2.7 V ~ 5.25 V
Voltage-Supply-Digital2.7 V ~ 5.25 V
ConfigurationS/H-ADC
ArchitectureSAR
Number-of-Inputs1 Input
Resolution12 bit
Reference-TypeExternal
Ratio-S-H:ADC1899/12/30 1:01:00
Number-of-A-D-Converters1
Pd-Power-Dissipation8.5 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeSerial SPI
Gain-Error2 LSB
Number-of-Converters1 Converter
Sampling-Rate1 MS/s
Analog Power Supply2.7 V to 5.25 V
Digital-Supply-Voltage2.7 V to 5.25 V
INL-Integral-Nonlinearity1 LSB
DNL-Differential-Nonlinearity0.95 LSB
Product Details
__
12-Bit, 20kSPS SAR ADC
**The ISL2671286 is a sampling SAR-type ADC which features excellent
The reference accepts inputs between 1.25V to 5.0V, providing design flexibility in a wide variety of applications. The ISL2671286 also features up to 8kV Human Body Model ESD survivability.
Features
• Drop-In Compatible with ADS1286 (All Performance Grades)
• Simple SPI-compatible Serial Digital Interface
• Guaranteed No Missing Codes
• 20kHz Sampling Rate
• +4.50V to +5.25V Supply
• Low 280µA Operating Current (20kSPS)
• Power-down Current between Conversions: 3µA
• Excellent Differential Non-Linearity (0.75LSB Max)
• Low THD: -83dB (Typ)
• Pb-Free (RoHS Compliant)
• Available in SOIC Package
Applications
• Remote Data Acquisition
• Battery Operated Systems
• Industrial Process Control
• Energy Measurement
• Data Acquisition Systems
• Pressure Sensors
• Flow Controllers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay