W9751G6KB-18
W9751G6KB-18 W9751G6KB-18 - Brand New Winbond Electronics Memory
Get Quote
Buy Now
W9751G6KB-18
W9751G6KB-18 - Brand New Winbond Electronics Memory
Manufacturer Part No: W9751G6KB-18 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerWinbond Electronics
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray Alternate Packaging
Package-Case84-TFBGA
Operating-Temperature0°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package84-WBGA (8x12.5)
Memory Capacity512M (32M x 16)
Memory-TypeDDR2 SDRAM
Speed1.875ns
Format-MemoryRAM
1. GENERAL DESCRIPTION
The W9751G6JB is a 512M bits DDR2 SDRAM, organized as 8,388,608 words 4 banks 16 bits. This device achieves high speed transfer rates up to 1066Mb/sec/pin (DDR2-1066) for various applications. W9751G6JB is sorted into the following speed grades: -18, -25, 25I, 25A, 25K and -3. The -18 grade parts is compliant to the DDR2-1066 (7-7-7) specification. The -25/25I/25A/25K grade parts are compliant to the DDR2-800 (5-5-5) or DDR2-800 (6-6-6) specification (the 25I industrial grade parts which is guaranteed to support -40°C ≤ TCASE ≤ 95°C). The -3 grade parts is compliant to the DDR2-667 (5-5-5) specification.
2. FEATURES
• Power Supply: VDD, VDDQ = 1.8 V  0.1V
• Double Data Rate architecture: two data transfers per clock cycle
• CAS Latency: 3, 4, 5, 6 and 7
• Burst Length: 4 and 8
• Bi-directional, differential data strobes (DQS and DQS ) are transmitted / received with data
• Edge-aligned with Read data and center-aligned with Write data
• DLL aligns DQ and DQS transitions with clock
• Differential clock inputs (CLK and CLK )
• Data masks (DM) for write data
• Commands entered on each positive CLK edge, data and data mask are referenced to both edges of DQS
• Posted CAS programmable additive latency supported to make command and data bus efficiency
• Read Latency = Additive Latency plus CAS Latency (RL = AL + CL)
• Off-Chip-Driver impedance adjustment (OCD) and On-Die-Termination (ODT) for better signal quality
• Auto-precharge operation for read and write bursts
• Auto Refresh and Self Refresh modes
• Precharged Power Down and Active Power Down
• Write Data Mask
• Write Latency = Read Latency - 1 (WL = RL - 1)
• Interface: SSTL_18
• Packaged in WBGA 84 Ball (8X12.5 mm2), using Lead free materials with RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay