HVR3700002004FR500
HVR3700002004FR500 HVR3700002004FR500 - Brand New Vishay BC Components Through Hole Resistors
Get Quote
Buy Now
HVR3700002004FR500
HVR3700002004FR500 - Brand New Vishay BC Components Through Hole Resistors
Manufacturer Part No: HVR3700002004FR500 In Stock
Product CategoryThrough Hole Resistors
SeriesHVR37
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Height-
Operating-Temperature-55°C ~ 155°C
Size-Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Supplier-Device-PackageAxial
Tolerance±1%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±200ppm/°C
CompositionMetal Film
Failure-Rate-
Resistance-Ohms2M
Package-CaseAxial
Power-Watts0.5W, 1/2W
Product Details
__
Tyco Electronics is a leading European supplier of high specification power resistors for specialist applications. The HVR range consists of high power, high voltage resistors capable of operating up to 50kV (continuous) and dissipating 50W in air or 100W oil. The thick film resistor element is designed to minimise inductance and capacitance giving optimum performance at MHz frequencies, and resistance to high voltage surges.
Key Features
■ Highly Versatile Product
• Resistance values from 2kΩ to 1GΩ and a range of mounting options
■ 50 kV Continuous Operating Voltage
• Unique specification for the most demanding applications
■ Low Inductance and Capacitance
• For high frequency applications into the MHz range
■ Established Product
• High stability with proven reliability
Applications
■ High Frequency Switching (MHz)
■ Balancing
■ Voltage Divider
■ High Voltage
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay