STM32F427ZGT6
STM32F427ZGT6 STM32F427ZGT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F427ZGT6
STM32F427ZGT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F427ZGT6 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F4
PackagingTray
Unit-Weight0.045518 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-144
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package*
Number-of-I-O114 I/O
Speed180MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M4
RAM-Size256K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size1MB (1M x 8)
Data-ConvertersA/D 24x12b, D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.7 V to 3.6 V
Interface-TypeCAN I2C SPI UART USART USB
CoreARM Cortex M4
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency180 MHz
Number-of-ADC-Channels3 ADC Channels
Input/output140 I/O
Data-RAM-Size256 kB
Number-of-Timers-Counters12 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Description
The STM32F405xx and STM32F407xx family is based on the high-performance ARM® Cortex™-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 168 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all ARM single precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security. The Cortex-M4 core with FPU will be referred to as Cortex-M4F throughout this document.
Features
• Core: ARM 32-bit Cortex™-M4 CPU with FPU,
Adaptive real-time accelerator (ART
Accelerator™) allowing 0-wait state execution
from Flash memory, frequency up to 168 MHz,
memory protection unit, 210 DMIPS/
1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP
instructions
• Memories
– Up to 1 Mbyte of Flash memory
– Up to 192+4 Kbytes of SRAM including 64-
Kbyte of CCM (core coupled memory) data
RAM
– Flexible static memory controller
supporting Compact Flash, SRAM,
PSRAM, NOR and NAND memories
• LCD parallel interface, 8080/6800 modes
• Clock, reset and supply management
– 1.8 V to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4-to-26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1%
accuracy)
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
• Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC, 20×32 bit backup
registers + optional 4 KB backup SRAM
• 3×12-bit, 2.4 MSPS A/D converters: up to 24
channels and 7.2 MSPS in triple interleaved
mode
• 2×12-bit D/A converters
• General-purpose DMA: 16-stream DMA
controller with FIFOs and burst support
• Up to 17 timers: up to twelve 16-bit and two 32-
bit timers up to 168 MHz, each with up to 4
IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature
(incremental) encoder input
• Debug mode
– Serial wire debug (SWD) & JTAG
interfaces
– Cortex-M4 Embedded Trace Macrocell™
• Up to 140 I/O ports with interrupt capability
– Up to 136 fast I/Os up to 84 MHz
– Up to 138 5 V-tolerant I/Os
• Up to 15 communication interfaces
– Up to 3 × I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 4 USARTs/2 UARTs (10.5 Mbit/s, ISO
7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
– Up to 3 SPIs (42 Mbits/s), 2 with muxed
full-duplex I2S to achieve audio class
accuracy via internal audio PLL or external
clock
– 2 × CAN interfaces (2.0B Active)
– SDIO interface
• Advanced connectivity
– USB 2.0 full-speed device/host/OTG
controller with on-chip PHY
– USB 2.0 high-speed/full-speed
device/host/OTG controller with dedicated
DMA, on-chip full-speed PHY and ULPI
– 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA:
supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
• 8- to 14-bit parallel camera interface up to
54 Mbytes/s
• True random number generator
• CRC calculation unit
• 96-bit unique ID
• RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay