LD1117S50TR
LD1117S50TR LD1117S50TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD1117S50TR
LD1117S50TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD1117S50TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLD1117S
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.008826 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-3
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-InputUp to 15V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output800mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.1V @ 800mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation12 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX15 V
Output-Current950 mA
Load-Regulation15 mV
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current5 mA
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage1 V at 100 mA
Dropout-Voltage-Max1.1 V
Line-Regulation10 mV
LD1117S50TR Description
The LD1117 is a low drop voltage regulator able to provide up to 800 mA of output current, available even in adjustable version (VREF = 1.25 V). Concerning fixed versions, are offered the following output voltages: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V, 2.85 V, 3.3 V and 5.0 V. The device is supplied in: SOT-223, DPAK, SO-8 and TO-220. The SOT-223 and DPAK surface mount packages optimize the thermal characteristics even offering a relevant space saving effect. High efficiency is assured by NPN pass transistor. In fact in this case, unlike than PNP one, the quiescent current flows mostly into the load. Only a very common 10 µF minimum capacitor is needed for stability. On chip trimming allows the regulator to reach a very tight output voltage tolerance, within ±1% at 25 °C. The adjustable LD1117 is pin to pin compatible with the other standard. Adjustable voltage regulators maintaining the better performances in terms of drop and tolerance.
LD1117S50TR Features
Low dropout voltage (1 V typ.)
Internal current and thermal limit
Output current up to 800 mA
Supply voltage rejection: 75 dB (typ.)
Adjustable version availability (VREF = 1.25 V)
Fixed output voltage of: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 5.0 V
Available in ±1% (at 25 °C) and 2 % in full temperature range
2.85 V device performances are suitable for SCSI-2 active termination
LD1117S50TR Applications
Negative supply
Post-regulated dual supply
5G Communication
Electrification of automobile
Industrial 4.0
Circuit for increasing output voltage
Voltage regulator with reference
Battery backed-up regulated supply
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay