APT30D40BG
APT30D40BG APT30D40BG - Brand New Microchip Technology Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
APT30D40BG
APT30D40BG - Brand New Microchip Technology Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: APT30D40BG In Stock
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 175 C
Package-CaseTO-247-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247 [B]
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr250μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.5V @ 30A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io30A
Reverse-Recovery-Time-trr32ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1.3 V
Vr-Reverse-Voltage400 V
Ir-Reverse-Current250 uA
If-Forward-Current30 A
Max-Surge-Current320 A
Recovery-Time22 ns
PRODUCT FEATURES
• Ultrafast Recovery Times
• Soft Recovery Characteristics
• Popular TO-247 Package or Surface Mount D3PAK Package
• Low Forward Voltage
• Low Leakage Current
PRODUCT BENEFITS
• Low Losses
• Low Noise Switching
• Cooler Operation
• Higher Reliability Systems
• Increased System Power Density
PRODUCT APPLICATIONS
• Anti-Parallel Diode
-Switchmode Power Supply
-Inverters
• Free Wheeling Diode
-Motor Controllers
-Converters
-Inverters
• Snubber Diode
• PFC
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay