RB055L-30TE25
RB055L-30TE25 RB055L-30TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RB055L-30TE25
RB055L-30TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RB055L-30TE25 In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesRB055L-30
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDS
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If550mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.55 V
Ir-Reverse-Current50 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage30 V
Ifsm-Forward-Surge-Current55 A
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay