MPX2100DP
MPX2100DP MPX2100DP - Brand New Freescale / NXP Pressure Sensors
Get Quote
Buy Now
MPX2100DP
MPX2100DP - Brand New Freescale / NXP Pressure Sensors
Manufacturer Part No: MPX2100DP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Pressure Sensors
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryPressure Transducers
SeriesMPX2100
PackagingTray
Unit-Weight0.178410 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Termination-StylePC Pin
Package-Case4-SIP Module
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Output-TypeWheatstone Bridge
FeaturesTemperature Compensated
Voltage-Supply10V ~ 16V
Supplier-Device-Package-
Output0 mV ~ 40 mV (10V)
Accuracy-
Pressure-TypeDifferential
Operating-Pressure14.5PSI (100kPa)
Port-SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube Dual
Port-StyleBarbed
Maximum-Pressure58.02PSI (400kPa)
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage10 V
Port-TypeDual Radial Barbed
MfrNXP USA Inc.
PackageTray
Product-StatusLast Time Buy
ApplicationsBoard Mount
Base-Product-NumberMPX2100
Product Details
__
0 to 100 kPa (0 to 14.5 psi) 40 mV FULL SCALE SPAN (TYPICAL)
Features
• Temperature Compensated Over 0°C to +85°C
• Unique Silicon Shear Stress Strain Gauge
• Easy to Use Chip Carrier Package Options
• Available in Absolute, Differential and Gauge Configurations
• Ratiometric to Supply Voltage
• ±0.25% Linearity (MPX2100D)
Application Examples
• Pump/Motor Controllers
• Robotics
• Level Indicators
• Medical Diagnostics
• Pressure Switching
• Barometers
• Altimeters
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay