LM4040C50QDBZR
LM4040C50QDBZR - Brand New Texas Instruments Voltage References
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
Description
The LM4040Q is a family of bandgap circuits designed to achieve precision
micro-power voltage references of 2.5V, 3.0V and 5.0V. The devices are
available in 0.2% B-grade, 0.5% C-grade and 1% D-grade initial tolerances.
They are available in small outline SOT23 surface mount package which is ideal
for applications where space is at a premium. Excellent performance is
maintained over the 60µA to 15mA operating current range with a typical
temperature coefficient of only 20ppm/°C. The device has been designed to be