FOD3150AS
FOD3150AS FOD3150AS - Brand New onsemi IC Chips
Get Quote
Buy Now
FOD3150AS
FOD3150AS - Brand New onsemi IC Chips
Manufacturer Part No: FOD3150AS In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryIC Chips
CategoriesMiscellaneous
Series*
Part-StatusObsolete
Description
The FOD3150 is a 1.0A Output Current Gate Drive Optocoupler, capable of driving most 800V/20A IGBT/MOSFET. It is ideally suited for fast switching driving of power IGBT and MOSFETs used in motor control inverter applications, and high performance power system.
Features
■ High noise immunity characterized by 20kV/µs minimum common mode rejection
■ Use of P-channel MOSFETs at output stage enables output voltage swing close to the supply rail
■ Wide supply voltage range from 15V to 30V
■ Fast switching speed
– 500ns max. propagation delay
– 300ns max. pulse width distortion
■ Under Voltage LockOut (UVLO) with hysteresis
■ Extended industrial temperate range, -40°C to 100°C temperature range
■ Safety and regulatory pending approvals
– UL1577, 5000 VRMS for 1 min.
– IEC60747-5-2 (approval pending)
■ >8.0mm clearance and creepage distance (option ‘T’)
Applications
■ Industrial inverter
■ Uninterruptible power supply
■ Induction heating
■ Isolated IGBT/Power MOSFET gate drive
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay