LP2951CD-3.3G
LP2951CD-3.3G LP2951CD-3.3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP2951CD-3.3G
LP2951CD-3.3G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP2951CD-3.3G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLP2951
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-InputUp to 30V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.35V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX30 V
Output-Current100 mA
Load-Regulation0.2 %
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current75 uA
Reference-Voltage1.26 V
Dropout-Voltage0.03 V at 100 uA
Dropout-Voltage-Max80 mV at 100 uA
Line-Regulation0.2 %
Product Details
__
The LP2950 and LP2951 are micropower voltage regulators that are specifically designed to maintain proper regulation with an extremely low input−to−output voltage differential. These devices feature a very low quiescent bias current of 75 μA and are capable of supplying output currents in excess of 100 mA. Internal current and thermal limiting protection is provided.
Features
• Pb−Free Packages are Available
• Low Quiescent Bias Current of 75 μA
• Low Input−to−Output Voltage Differential of 50 mV at 100 A and
380 mV at 100 mA
• 5.0 V, 3.3 V or 3.0 V ±0.5% Allows Use as a Regulator or Reference
• Extremely Tight Line and Load Regulation
• Requires Only a 1.0 F Output Capacitor for Stability
• Internal Current and Thermal Limiting
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site
and Control Changes
LP2951 Additional Features
• Error Output Signals an Out of Regulation Condition
• Output Programmable from 1.25 V to 29 V
• Logic Level Shutdown Input
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay