LT1809CS6
LT1809CS6 LT1809CS6 - Brand New Linear Technology Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
LT1809CS6
LT1809CS6 - Brand New Linear Technology Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: LT1809CS6 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryInstrumentation Amplifier
DESCRIPTION
The LT®1809/LT1810 are single/dual low distortion rail-to-rail input and output op amps with a 350V/μs slew rate. These amplifiers have a –3dB bandwidth of 320MHz at unity-gain, a gain-bandwidth product of 180MHz (AV ≥ 10) and an 85mA output current to fit the needs of low voltage, high performance signal conditioning systems.
FEATURES
■ –3dB Bandwidth: 320MHz, AV = 1
■ Gain-Bandwidth Product: 180MHz, AV ≥ 10
■ Slew Rate: 350V/μs
■ Wide Supply Range: 2.5V to 12.6V
■ Large Output Current: 85mA
■ Low Distortion, 5MHz: –90dBc
■ Input Common Mode Range Includes Both Rails
■ Output Swings Rail-to-Rail
■ Input Offset Voltage, Rail-to-Rail: 2.5mV Max
■ Common Mode Rejection: 89dB Typ
■ Power Supply Rejection: 87dB Typ
■ Open-Loop Gain: 100V/mV Typ
■ Shutdown Pin: LT1809
■ Single in 8-Pin SO and 6-Pin SOT-23 Packages
■ Dual in 8-Pin SO and MSOP Packages
■ Operating Temperature Range: –40°C to 85°C
■ Low Profi le (1mm) SOT-23 (ThinSOT™) Package
Applications
■ Driving A/D Converters
■ Low Voltage Signal Processing
■ Active Filters
■ Rail-to-Rail Buffer Amplifi ers
■ Video Line Driver
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay